Rod Mórocz z Veľkého Bláhova - História

        Erb rodu Mórocz z 1641

Erb rodu Mórocz
miniatúra z armálesu z roku 1651

Prapredok Móroczovcov sa volal Maurícius (Moruch, Moroch, Móricz) de Karcha a žil v 13. storočí na Žitnom ostrove v oblasti Kračan (Karcha, Karcsa). Kračany (Karcsa) je pečenského pôvodu a pôvodne išlo o krstné meno, ktoré sa používalo v tomto nomádskom kmene. Prvá písomná zmienka z roku 1291 hovorí, že Ján syn Maurícia de Karcha so všetkými svojími majetkami sa stal ostrihomským cirkevným šľachticom (nobiles jobagones archiepiscopatus sancte Strigoniensis ecclesie de Karcha). Ján bol pánom panstva (opevnenej kúrie) menom Moroch Janos Karcha (dnes Moravské Kračany, Mórockarcsa). V roku 1320 sa stal cirkevným šľachticom aj Jakub syn Jána, ktorý je uvádzaný aj ako ispán (podžupan) a comes (veľkostatkár, nobilis vir comes Jacobus fil. Joannis fil. Mauritzi de Karcha). V roku 1358 bolo šľachtictvo potvrdené aj Mikulášovi synovi Jakuba. V roku 1461 kráľ Matej Korvin potvrdzuje kráľovskou donáciou Ondrejovi synovi Móricza z Mórocových Kračan a jeho potomkom polovicu panstva v Šípošových Kračanoch. V polovici 15. storočia sa už teda Móroczovci radili ku kráľovským šľachticom. Treba poznamenať, že aj samotné krstné meno Moruch, Moroch (lat. Maurícius) je pečeneského pôvodu a neskôr sa vplyvom maďarského jazyka zmenilo do podoby Mórocz.

pecenský bojovník

pečenský bojovník

Na konci 15. storočia sa Móroczovci z oblasti Kračan vytratili. Avšak už v roku 1488 sa spomína Móricz syn Michaela vo Veľkom Bláhove (maď. Nagyabony, lat. Naghaban) pár kilometrov ďalej od Kračan. Radia sa už medzi šľachtu z Veľkého Bláhova. Šľachtici z Kračian a Veľkého Bláhova neustále medzi sebou bojovali a súdili sa o majetky. V historických listinách rodu Olgyay a Csiba sa v roku 1511 spomína člen rodu Mórocz z Nagyabony (Naghaban). Text v listine znie takto: „Nos, capitulum ecclesie Posoniensis memorie commendamus, quod nobiles Gregorius Ilyes de Gyoythoted, Benedictus Morocz de Naghaban ...“. Ďalšia zmienka z roku 1638 hovorí, že Baláž (Balázs) Mórocz z Nagyabony dostal majetky, ako zálohu na 99 rokov: „32 magyar forinton elzálogítja 99 évre nemes Morocz Balazsnak. Ez elzálogistát 1641-dik évben bejelenti a pozsonyi káptalannak.“. V roku 1641 boli tieto majetky potvrdené kráľovskou donáciou. Podľa listiny dokazujúcu šľachtictvo z roku 1725 dostali 4. júna 1641 Georgius, Andreas, Lucas, Joannes a Petrus donáciu (majetok, lat. „processus inferior insulanus“) v oblasti Nagyabony od panovníka Ferdinanda III. V historických záznamoch sú vedení, ako statkári (maď. birtokosok) alebo majitelia pôdy. V roku 1651 panovník Ferdinand III. udelil aj nový erb členom rodu Mórocz z Veľkého Bláhova. V erbe sa nachádza rytier (vitéz) držiaci meč. V hornej časti po ľavej strane sa nachádza hviezda a na pravej strane mesiac. Ako klenot nad šľachtickou korunkou je opäť ruka bojovníka držiaca meč. Zaujimavosťou je, že podobnú ruku bojovníka s mečom má v erbe aj samotná obec Veľké Bláhovo.

 
   erb obce Veľké Bláhovo

Erb obce
Veľké Bláhovo

Začiatkom 18.storočia sa niekoľko členov rodiny usadilo v malebnej obci Jahodná (Pozsonyeperjes), pár kilometrov od Veľkého Bláhova. V historických záznamoch sú vedení ako šľachtickí gazdovia z Eperjesu. Prvé záznamy o ich prítomnosti sú zo sčítania daňovníkov z roku 1715, v ktorom sú zachytení traja gazdovia z toho rodu a to: Michael, Péter a Juraj. Aj v ostatných súpisoch z 18. storočia sú evidovaní Móroczovci z Jahodnej ako daňovníci a až v urbáre v roku 1828 nie sú prítomní. Dvaja členovia tejto rodiny získali v dobe Maďarského kráľovstva (1920-1945) titul "vitéz" za svoje zásluhy v 1. svetovej vojne a zároveň stali sa členmi rádu Vitéz. Tento uhorský rád pôvodne založil v roku 1678 gróf Imre Thököly de Késmárk a v roku 1920 bol obnovený regentom maďarského kráľovstva vitézom Miklósom Horthym de Nagybánya. Dnes je rád pod vedením generálneho kapitána vitéza Jozefa Karola von Habsburg-Lothringen, arcivojvodu rakúskeho a kráľovského kniežaťa Uhorska z palatínskej vetvy rodu Habsburgovcov. Príslušníkmi tohto rádu boli mnohí šľachtici aj samotní členovia Habsbursko-Lotrinského rodu. Na začiatku 20. storočia vytvoril András Mórocz jednu vetvu rodiny aj v Senci. V historických záznamoch mesta je vedená ako senecká šľachta, avšak pôvodom ide o žitnoostrovskú šľachtu z Veľkého Bláhova. Potomkom tejto vetvy je aj dedičný rytier vitézskeho rádu Róbert Mórocz, ktorý sa snaží históriu rodu neustále pripomínať a vzdávať hold svojim predkom.

2024 Mórocz family