Róbert Mórocz - Nie je rytier ako rytier
Pri jednom rozhovore na tému rytierstvo mi bolo povedané, či si myslím, že stále žijeme v dobe, v ktorej budeme chodiť so sekerou a sekať sa. Ja som na to odpovedal, že rytierstvo o tomto nie je a nikdy ani nebolo. Základom rytierstva boli vždy vznešené ideály ako správať sastatočne, ušľachtilo a spravodlivo
.
Ochrana kresťanskej viery, kráľa a tradičných hodnôt.
Róbert Mórocz
dedičný rytier/vitéz a
potomok rodu Mórocz de Nagyabony

Narodený | 10.9.1985 v Bratislave |
Manželka | Andrea Mórocz (Reseková) |
Rodičia | Róbert Mórocz |
Katarína Fialová | |
Príbuzní | rytier Andreas (András) Mórocz de Nagyabony, hrdina z 1 sv. vojny |
Profesia | Analytik |
Link | Róbert Mórocz - z rodu de Nagyabony |
Myšlienky autora
Hovorí sa, že s koncom stredoveku skončilo aj rytierstvo. Áno, avšak stredovek prežili rytierske rády, ktorých cieľom bolo tieto ideály udržať a šíriť ďalej. Dnes existuje vo svete mnoho rytierskych spolkov, avšak len veľmi málo je takých, ktorých pôvod ma stáročné korene.
Vačšinou ide o bezvýznamné a rýchlo kvasené spolky bez nejakej spoločenskej a historickej hodnoty. V strednej Európe prežili rády, ktoré udeľuje naša bývalá panovnícka dynastia. Habsbursko-Lotrinský rod dodnes udeĺuje tri rytierske rády a to: Rád zlatého rúna, Hviezdny kríž a Rád Vitéz. Špecifickou komunitou z týchto troch rádov je Rád Vitéz. Iróniou histórie je, že v 17. storočí sa udeľoval tento titul protihabsuburským bojovníkom a dnes je Rád Vítez pod patronátom samotného Habsbursko-Lotrinského rodu. Na tom je vidieť, že samotná myšlienka a hodnoty rádu sú veľmi blízke aj členom panovníckej dynastie. Legitímny Rád Vitéz je právnická osoba v rámci Európskej únie, registrovaná vo Švédskom kráľovstve, hrdo a isto stojaca na tradičných európskych kresťanských hodnotách, je medzinárodne uznávaná a vysoko rešpektovaná ideologická komunita. Na čele stojí arcivojvoda Jozef Karol Habsbursko-Lotrinský, korunný princ Uhorska. Oproti iným rádom je špecifický tým, že je založený na dedičnom princípe, ktorého cieľom je zachovaťkrv Vitézov
.
Rád Vitéz je jedna z mála historických organizácií, v ktorej členstvo bolo podmienené naozaj reálnymi bojovými zásluhami.
Dá sa povedať, že pôvodní členovia boli naozaj skutoční bojovníci a hrdinovia, preto je dedičnosť dôležitá.
Na čele rádu môže stáť len dedičný potomok z rodu
Habsbursko-Lotrinského. V roku 1920 sa arcivojvoda Jozef-August Habsbursko-Lotrinský stal prvým rytierom obnoveného rádu Vitéz.
Udelenie titulu Vitéz
je ďaľším odlišovacím prvkom, keďže rád zdôrazňuje,
že Vitéz je historicky viac ako len prostý rytier.
Slovo Vitéz (hrdina, bojovník, rytier) má tisícročný pôvod a je spojené
už s príchodom prvých Maďarov. Samotný praotec Maďarov Arpád je spomínaný ako Vitéz.
Rád Vitéz verí v najvyššiu dôležitosť najzákladnejších hodnôt náboženstva,
národa a rodiny. Rád je založený na kresťanskom
vyznaní (dôležitý princíp Habsburského domu) a nabádajúci k životu s
najvyššími etickými hodnotami
.
Je založený na konzervatívnom princípe a nezúčastňuje sa na modernej politike.
Aj na tomto je vidieť, že ideály rytierstva nevymreli a dedia sa z pokolenia na pokolenie
a pokiaľ sa budú udržovať, tak sú určitou zárukou, že svet nikdy úplne nepadne do anarchie a nemorálnosti.
Róbert Mórocz, celým neúradným menom Joannes Róbert Mária Mórocz je pokračovateľom tradícií starého šľachtického rodu Mórocz z Veľkého Bláhova (de Nagyabony). Je pasovaný dedičný rytier, člen rádu Vitéz a svoj pôvod má potvrdený Habsburským rodom.