Šľachta v súčasnosti - Róbert Mórocz

V našej uhorskej histórii sa nadobudnutie privilegovaného stavu viazalo s krviprelievaním. Muži, ktorí sa v plnej zbroji vybrali do boja a podarilo sa im prežiť, mali skvelú príležitosť pomôcť sebe aj svojim potomkom. Odmenou za dobrú službu kráľovi mohol byť totiž titul. Mnohým sa to aj podarilo.

Róbert Mórocz

dedičný rytier a

potomok rodu Mórocz de Nagyabony

Robert Morocz, potomok rodu Mórocz de Nagyabony
Narodený 10.9.1985 v Bratislave
Manželka Andrea Mórocz (Reseková)
Rodičia Róbert Mórocz
Katarína Fialová
Príbuzní rytier Andreas (András) Mórocz de Nagyabony, hrdina z 1 sv. vojny
Profesia Analytik
Link Róbert Mórocz - z rodu de Nagyabony

Myšlienky autora

Šľachta dnes na Slovensku už neexistuje. Žijú však jej potomkovia, mnohí z nich nepoznajú minulosť svojich predkov. Príčina tejto nevedomosti je jednoduchá, naša história z čias Uhorska pre dnešného moderného človeka je až príliš vzdialená. Zároveň za to môže aj negatívna socialisticko-komunistická propaganda, ktorá spravila z obdobia spred roku 1918 niečo zlé a temné. Niečo, čo nie je v súlade s robotníckou triedou. Bolo obdobie, najmä po roku 1948, keď sa v rodinách radšej vôbec nehovorilo o minulosti, lebo to bolo veľmi nebezpečné (paralela s nedávnym obdobím, o ktorom hovoríme, že je demokratické) a hrozili za to postihy. Mnohí príslušníci tejto bývalej privilegovanej vrstvy radšej emigrovali a iní zase žili v potupných podmienkach. Týmto nás súdruhovia obrali o pocit hrdosti k podstatnej časti našich dejín, ktorá sa stala na dlhé roky tabu. Výsledok je taký, že Slováci si vlastne nie sú istí, či sme mali kráľovstvo, kráľa a šľachtu. Odpoveď na otázku je jednoduchá, ÁNO. Uhorské kráľovstvo vybudovali Maďari spolu so Slovákmi (Slovanmi) a Slováci boli neoddeliteľnou súčastou tohto nového útvaru. Uhorskí králi boli panovníci aj slovenského národa a šľachta sa skladala z Maďarov aj zo Slovákov.

Zástva Uhorska z 13. storočia
Našťastie, dnes sa stalo moderné pátrať po svojich koreňoch. Mnohí Slováci zisťujú, kto boli ich predkovia a kde žili. Niektorí s pýchou zistia, že ich predkovia mali „modrú krv“. Títo potomkovia sú nositeľmi tradícií a hodnôt, ktoré sa dedia z pokolenia na pokolenie už niekoľko storočí. Mali by teda hrdo niesť meno svojho rodu, robiť mu česť a snažiť sa, aby sa na činy ich predkov nikdy nezabudlo. Lebo história sa skladá z kvapiek a ich predkovia boli súčasťou týchto kvapiek. Spoločne všetky vrstvy obyvateľstva tvorili a budovali naše spoločné kráľovstvo. Treba si uvedomiť, že „Naša“ (uhorská) história je taká bohatá na udalosti, osobnosti a statočnosť ľudí, že máme byť na čo hrdí. Naši predkovia bojovali a umierali za Uhorsko a kráľa. Mnohí boli odmenení povýšením do šľachtického stavu alebo im bola darovaná sloboda. Statočnosť a nezlomnosť našich predkov sa hlavne ukázali pri mongolských, či tureckých vpádoch. Uhorsko bola ich vlasť a cítili k nej určitú spolupatričnosť. Samozrejme, diali sa aj krivdy, ale to sa deje aj dnes v modernom svete. Napriek tomu, že žijeme v pokrokovom svete, spoznávanie našej histórie je odsunuté na okraj. Hlavne mladá generácia by si ju mala pripomínať, lebo bohatá história tvorí hrdosť národa a my máme byť načo hrdí. Slovensko je svetová veľmoc v počte hradov, kaštieľov a kúrií, ktoré vybudovali naši predkovia. Naša uhorská história je taká pestrá a bohatá, preto by sme na to nikdy nemali zabudnúť a stále si to pripomínať, učiť k tomu naše deti a chodiť hrdo so vztýčenou hlavou. Hlavne v dnešnej ťažkej dobe, v ktorej tradície a hodnoty našich predkov sú utláčané.

autor: Róbert Mórocz

Róbert Mórocz, celým neúradným menom Joannes Róbert Mária Mórocz je pokračovateľom tradícií starého šľachtického rodu Mórocz z Veľkého Bláhova (de Nagyabony). Je pasovaný dedičný rytier, člen rádu Vitéz a svoj pôvod má potvrdený Habsburským rodom.